Koltukaltı Lenflerinin Alınması Gerekmeyebilir

Meme kanseri cerrahisinde hem memedeki tümör hem de koltukaltı lenfleri çıkartılır. Koltukaltı ameliyatı tedaviden çok tanı ve evrelemeye yönelik bir cerrahidir. Hastalığın koltukaltına kadar uzanıp uzanmadığını anlamak için yapılır. Eğer koltukaltı temiz ise buradaki lenfleri çıkartmak aslında gerekmez. Peki bu lenfleri çıkarmadan önce, temiz olup olmadığını anlamak ve belgelemek mümkün müdür ? Sadece koltukaltı tutulmuş kadınlarda bu lenfaları çıkarmak daha akıllıca değil mi?

Koltukaltı ameliyatı çok masum bir ameliyat değildir. Ameliyattan 2-3 sene sonra hastaların yarısında aynı taraf kolda şişme ve dolaşım bozukluğu başgösterir. Özellikle koltukaltı temiz olan ve lenfleri boşuna alınan hastalar için bu durum daha da üzücüdür.

Kolltukaltı lenfleri çıkarmadan kanserin buraya gelip gelmediğini nasıl anlayıp belgeleyebiliriz ? Bunun için sentinel lenf biyopsi dediğimiz bir yöntem kullanıyoruz.

Ameliyattan yaklaşık 1 saat önce tümörün olduğu yere özel bir boya veya radyoaktif ilaç veriyoruz. Ameliyat esnasında bu işaretlemenin koltukaltına gidip gitmediğine bakıyoruz. Eğer gittiğini düşünürsek, boyanmış tek 1 lenfi çıkatıyoruz. Bu lenfi ameliyathanedeki patoloji uzmanı inceliyor. Bu temiz ise, diğer lenflerde temizdir. Eğer bu lenf kanser hücresi içeriyorsa, o zaman koltukaltındaki tüm lenf dokularını çıkarıyoruz.

Bu şekilde koltukaltı temiz olan hastaları bu gereksiz ameliyattan ve daha sonraki hayatları boyunca karşısına çıkabilecek lenfödem ve kol şişmesi sorunlarından kurtarmış oluyoruz.

Sentinel lenf biyopsisi tüm dünyada yıllardır güvenle uygulanmaktadır ve artık meme kanseri tedavisinin standart prosedürlerinden biri olmuştur.