PAGET Hastalığı

"...LÜTFEN HAYATINIZDAKI TÜM KADINLARA GÖNDERİNİZ…” şeklinde başlayıp “…Kasım ayında , nadir rastlanan bir çeşit meme kanseri bulundu. Bir bayanın göğsünde (memesinde) bir isilik gelişti. Doktoru mamografisi temiz olduğu için antibiyotikle enfeksiyonu tedavi etti. İki kontrolden sonra isilik kötüye gitmeye başladı. Doktoru bir mamografi daha istedi. Bu sefer bir kitle görünüyordu. Biyopside hızlı büyüyen habis ur bulundu. Büyümesini geri çekmek amacıyla kemoterapi başladı, sonra mastektomi (meme alınması) yapıldı, kemoterapi tamamlandı ve radyasyon tedavisi yapıldı… Son gününü en ince ayrıntısına kadar planladı. Morfine ihtiyaç duyduğu birkaç günden sonra öldü. Her yerdeki kadınlara dağıtılsın …” şeklinde biten bu mesaj zaman zaman mail kutularımıza düşüyor. Bu mesajın her dolaştığı her dönemde, günde 3-4 kadın memesindeki sivilce nedeni ile bize başvuruyor. Biz bu durumu, hastalar için bir kontrol fırsatı olarak görüyor ve hem yukarıdaki mesajda bahsi geçen PAGET hastalığı konusunda bilgi veriyoruz, hem de meme kanserinden korunma ve erken tanı için yapılması gerekenleri anlatıp kişisel duyarlılığı geliştirmeye çalışıyoruz.

Paget (Paje okunur) hastalığı çok nadir görülen bir meme kanseri tipidir. Ortaya çıkışı, bulguları ve klinik seyri öteki meme kanserlerinden farklıdır. Ancak uyarı amacıyla yazılmış ve iyi niyet ile herkese yollanması önerilmiş bu mesajdaki tıbbi yanlışları da düzeltmek amacıyla PAGET hastalığı ile ilgili ekteki bilgileri paylaşmak gerekir.


PAGET Hastalığı

Meme başı ve çevresindeki kahverengi kısımda ortaya çıkan, egzamaya benzer bir cilt lezyonudur. Lezyonun arkasındaki neden invazif meme kanseri veya duktal karsinoma in situ denilem meme kanseri tipleridir. Hastaların yaklaşık yarısında tanı sırasında ele gelen bir kitle bulunurken, diğer yarısında meme içinde teşhis edilebilir bir kitle yoktur. Görülme sıklığı diğer meme kanserleri ile kıyaslandığında gerçekten çok düşüktür: tüm meme kanserleri içinde % 1-2 yer tutar. Genel olarak 50 yaş üstü kadınlarda görülür ancak daha gençlerde olmayacak anlamında değildir. Önce tam meme başında kırmızı renkli bir leke şeklinde başlar ve daha sonra çevredeki koyu renkli deriye (areola) yayılır. Kullanılan basit egzama ilaçları ile düzelmez, ilerler ve hasta o bölgede acı yanma duyabilir. Zaman zaman bölgede iç çamaşırını ıslatan hafifçe kanlı akıntı oluşabilir.

Paget hastalığının nedeni bilinmemektedir ancak bazı kadınlarda görülme riski daha yüksektir: Hiç çocuk sahibi olmamış veya geç yaşta çocuk sahibi olmuş kadınlarda, erken menarş (ilk adet) geç menopoz yaşayanlarda ve ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda daha dikkatli olmak gerekir.

İlk bulgu egzama benzeri bir kızarıklıktır. Pullanma, kanama ve ciltte ülserleşme de olabilir. Bazı kadınlarda kaşınma ve bir yanma hissi de eşlik edebilir. Bölgenin kaşınması veya tahriş olmasına bağlı akıntı olabilir. Ele gelen kitle olabilir veya olmayabilir. Bazen de meme başı içeri doğru çekilir.

Paget hastalığı egzama, dermatit veya sedef gibi cilt hastalıklarına benzediği için bunlarla kolayca karıştırılabilir. Önce meme başını sonra çevredeki deriyi etkilemesi ayırıcı tanıda önemlidir. Ayırıcı tanı için mamografi, meme ultrasonu ve ciltten yapılan derin doku biyopsisi gerekebilir. Kesin tanı yöntemi biyopsidir.

Tedavisi genel olarak diğer meme kanserlerine benzer ve temelde cerrahidir. Lezyon meme ortasında olduğu için meme koruyucu ameliyat yapmak güçtür ve sıklıkla memenin tümünü alınır-mastektomi.

Paget hastalığı erkeklerde de görülebilir ancak yine erkeklerde diğer meme kanserleri gibi çok ama çok nadirdir. Genel olarak meme kanseri vakalarında artış olmasına rağmen, Paget görülme oranı değişmemiştir.


Yüz Yıl Önce Bulundu

Paget hastalığı, İngiliz doktor, Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim adamıdır. Günümüzde kendi adıyla anılan 3 hastalığı ilk olarak tarif etmiştir. Dolayısıyla Paget hastalığı yeni bulunmuş değil yüz yıldan beri tıp dünyası tarafından bilinen bir hastalıktır. Hastalığın çok nadir görülüyor olması (% 1.1) toplumun veya medyanın dikkatini çekmeme sebebi olabilir.

İnternet sayesinde bir anda kadınların korkulu rüyası haline dönüşen bu hastalığın sanıldığı kadar sık olmadığı gibi korkulduğu kadar kötü de bir seyri yoktur. Tüm meme kanserleri gibi düşünmek ve tüm meme kanserlerine karşı aynı duyarlılık içinde olmak gerekir.


Rakamlarla Meme Kanseri

  • Her 9 kadından 1'inde meme kanseri görülür.
  • Yılda 1 milyon kadın tedavi görmektedir.
  • 3 dakikada 1 kadın bu hastalığa yakalanmaktadır.
  • Her 11 dakikada 1 kadın hayatını kaybediyor.
  • Riski azaltmak için fazla kilolardan kurtulmak, bol sebze, meyve tüketmek, egzersiz düzenli yapmak gerekir. Sigara içenlerin meme kanserine yakalanma riski 2 kat fazladır; sigarayı bırakmak gerekir.
  • Yine de hastalığa yakalanırsak, erken teşhis ile kesin tedavisi mümkündür.